Sn. Harun ARIKÖK ile Röportaj

Gaziantep’te faaliyetlerini sürdüren Kök Fıstıkçılık sadece antep fıstığı konusunda uzmanlaşmış Türkiye’nin köklü firmalarından bir tanesi.

09/15/2015
Okunma: 3696

Sn. Harun ARIKÖK ile Röportaj

Gaziantep’te faaliyetlerini sürdüren Kök Fıstıkçılık sadece antep fıstığı konusunda uzmanlaşmış Türkiye’nin köklü firmalarından bir tanesi. Firma yetkililerinden Harun Arıkök ile bu sayımızda firma faaliyetleri ve antep fıstığı üzerine bir röportaj gerçekleştirdik.

Öncelikle bizlere firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Bizler öncelikle Antep fıstığı üretimi yapmaktayız. Kök Fıstık olarak Türkiye’de tek kalem ürün çalışan ender firmalardan biriyiz. Yaklaşık 40 yıllık bir firmayız. Malum Türkiye’de 50 yılı dolduran firma sayısı çok ciddi anlamda az. İnşallah bizden sonraki nesillerde bu işe devam ederler. Şirketin 50 yılı geçen döneminde bizler olursak şeref duyarız.

Genel olarak hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Çok fazla ürün yapmak hiçbir zaman bizim hedefimiz olmadı. Biz her zaman kaliteli ürün yapmak ve yaptığımız işi daha kaliteli nasıl yapabiliriz, hep onun arayışı içerisindeyiz. Yapmış olduğumuz ürünün takdir görmesi ve bir marka değerinin oluşması bizim için büyük mutluluk teşkil etmekte. Ürünümüz kendi reklamını yapıyor. Bizim pazarlamacımız, servis aracımız yok. Bir yerlere gidip de satış yapalım diye hiç uğraşmadık. Türkiye genelinde çalışacağımız firmaları belirledik ve o firmalar ile çalışıyoruz.

Belirli firmalar ile çalışıyorsunuz ürünleriniz de talep görüyor. Neden başka firmalar ile çalışmıyorsunuz?

En başta çalıştığımız tonajla bunun nedeni olabilir. Bununla birlikte ticari bizler diğer insanlar gibi düşünmüyoruz. Ticarete biraz da evlilik gibi bakıyoruz. Müşterinin memnun olması lazım. İyi günde ve kötü günde benim o firmanın ürününü vermem lazım… Yılbaşı, bayramlar gibi özel günlerde müşterilerimi ürünsüz bırakamam. Çok aşırı derecede ürün satış ve yüksek tonajlara ulaşmak gibi bir hedefimiz hiç olmadı.

Yıllık tonajlarınız nelerdir?

Tonajlarımız her sene ürün göre değişmektedir. Bu sene ürün pahalıydı mesela. Ürün pahalı olduğunda daha farklı olabiliyor. Ucuz olduğunda artabiliyor. Ortalama 1.000 ton diyelim. Âmâ çok daha fazlasını satabiliriz ama satmıyoruz. Bu da ayrı bir olay.

İhracat yapıyor musunuz?

Dönemsel olarak ihracat yapmaktayız. Bu sene ürün fiyatı yüksek olmasından dolayı olmadı. Geçtiğimiz yıllarda daha iyiydi. Birebir ihracat yapmasakta, ihracat yapan firmalara çok ürün veriyoruz.

Son yıllarda Antep Fıstığında fiyat dalgalanmaları yaşandı. Bunu hangi nedenlere başlıyorsunuz?

Bu işler arz-talep meselesi. Ürün satıldığı zaman esnaf ürünün fiyatını arttırıyor. Burada sorun aklı başında bir sistemin olmaması. Antep Fıstığında sistem şöyle işlemektedir: Köylü ürünü komisyoncuya getirir. Komisyoncu ürünü bizim gibi esnaflara satar. Bizler ürünü alır o ürünü işler ve bayilere veya yurt dışı piyasasına satışını yapar. Buda sistemin bozukluğundan kaynaklanan bir sorundur. Yani ipler komisyoncunun elindedir. Köylü ürünü getiriyor. Ürününü satmasını istiyor. Komisyoncu da fiyatlar yükselecek biraz beklet şimdi satma diyor. Bu durumda köylü ürününü satmaz. Yani hep böyle bir düzensizlik hakim. Antep fıstığında bugün dediğim gibi çok tonajlı çalışılabilir. Ama birileri gelip sizden 100,200,300 ton ürün almak istese ve sizde bu ürünleri piyasadan temin etmeye çalışsanız bir gün sonra kıyamet kopuyor. Ne oldu? Fıstık satılmaya başlamış. Bırakın satılsın. Bugün antep fıstığında çok tonaj yapılamamasının başlıca sebebi budur. Bugün aynı tonajlarda fındık alın, kimsenin ruhu duymaz.

Antep fıstığı yetiştiriciliği hakkında görüşleriniz nelerdir?

Antep fıstığı ağacı 12-13 yıl sonra ürün vermeye başlıyor. Bir çocuk gibi yetiştirmeniz gerekiyor. Şu anda tarım teknolojilerinin gelişmiş olmasından dolayı ortalama 7-8 yıldan sonra ürün alınabiliyor. Bir antep fıstığı ağacının ortalama 100 yıl ömrü vardır. Bir insan ömrü gibi düşünürsek ağaçları, 80-90 yaşındaki bir ağacın verimi de düşmüş oluyor. Çok ciddi anlamda ekim var. Antep fıstığında bir ekim yaptığınız zaman oraya 100 yıl o ağacı bağlamışsınız demektir. O ağacı oradan kimse sökmez. Bu senede beklentilerimiz çok yüksek. Antep fıstığının Türkiye içi üretimi ortalama 80 bin ton civarında. Yalnız bu seneki rekolte beklentimiz 180 bin ton civarında. Bizim açımızdan bu çok iyi. 100 bin ton fazla ürünün olması ihracata ürün satma ortamı oluşturuyor. Fiyatlar da uygun olup piyasada bunu kabul ederse, önümüzdeki yık inşallah hem iç piyasaya hem de dış piyasaya ürün satılır diye düşünüyorum. Bu sezondan beklentimiz yüksek.

Okurlarımıza vermek istediğiniz mesajınız nedir?

Akyurek Technology firmasını genel olarak seviyorum. Firmanız bana sıcak geliyor. Tanışıklığımız uzun yıllar önce, ticaretimiz bu yıllara kısmet oldu. İşine güvendiğim firmaların başında geliyor. Antep fıstığında da makineleşm yeni yeni başlıyor. Bizler de yeni sistemi en iyi şekilde yansıtacak makine parkurunu yapmaya çalışıyoruz. Kurulum bittiği zaman örnek bir tesis olacağına inanıyoruz. İnşallah başarılı oluruz.

 

Teşekkür Ederiz.


Create AccountLog In Your Account