Sn. Fatih ÖZKÜLEKÇİ ile Röportaj

Gaziantep’te faaliyetlerini sürdüren geçmiş tecrübesini gelecek kuşaklara aktaran Fatih Kuruyemiş’in sahibi Fatih Özkülekçi ile bir röportaj gerçekleştirdik.

09/15/2015
Okunma: 3650

Gaziantep’te faaliyetlerini sürdüren geçmiş tecrübesini gelecek kuşaklara aktaran Fatih Kuruyemiş’in sahibi Fatih

Özkülekçi ile bir röportaj gerçekleştirdik. Fatih Bey bizlere kabak çekirdeğinin ve diğer ürünlerin son durumundan ve

sektörün gelişiminden bahsetti.

Öncelikle bizlere firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Fatih Kuruyemiş 2005 yılında kurulmuş bir şirkettir. Kökleri geçmişe dayanan baba mesleğimiz kuruyemişçilik olan bir firma Fatih Kuruyemiş.

 

Hangi ürünleri çalışıyorsunuz?

Çalıştığımız ürünlerin % 80’ini kabak çekirdeği kaplamaktadır. Kabak çekirdeğinin her çeşit ürünü mevcut.

 

Ürünleri hangi bölgelerden alıyorsunuz?

Genelde Nevşehir, Konya ve Kayseri bölgelerinde çalışıyoruz.

 

Bu sene kabak çekirdeğinin durumu nasıl?

Bu sene iklimden dolayı bütün ürünlerde olduğu gibi kabak çekirdeğinde de sorun yaşanır gibi gözüküyor. Yine de belli olmaz. Ekim çok fakat mevsim değişikliği ve sürekli yağmurdan dolayı kabak çekirdeği hem zaman olarak gecikti hem de kalibre olarak fazla bir şey gözükmüyor. Tabi ki şu ay için konuşuyoruz. Önümüzdeki aylar ne getirir bilinmez.

 

Rekolteler hakkında neler söyleyeceksiniz?

Her sene ekim alanı genişliyor. Belirli bölgelerde olan kabak çekirdeği şimdi Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesinin tamamında ekimi yapılmaktadır. Ankara’dan Konya’ya Eskişehir’den Aksaray’ın belirli bölgelerine kadar tüm İç Anadolu’da yapılmakta.

 

Alım-Satımlarda yaşadığınız sıkıntılar nelerdir?

Bizim firmamız 2005 yılında kurulmuş olmanıza karşın babamlarla çalıştığımız dönemler geçmişe dayandığı için alım-satımlarda bir sıkıntımız yoktur.

 

Ürünlerinizi nerelere satıyorsunuz?

Türkiye’nin neredeyse tamamına gönderiyoruz. Kabak çekirdeği ürününü ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu bölgelerine gönderiyoruz. Fakat İstanbul’a kadar pazarımız var.

 

İhracat yapıyor musunuz?

İhracat yapan firmalara tedarikçi olarak çalışıyoruz. İhracata ağırlıklı olarak kabak çekirdeği ürünü veriyoruz. Her çeşidini tedarik etmeye çalışıyoruz.

 

Kabak çekirdeğinden başka hangi ürünleri çalışıyorsunuz?

Kuruyemişin yüzde 80 tüm ürünlerini çalışıyoruz.Ayçekirdeği, karpuz çekirdeği, tuzlu fıstık, leblebi, fındık, fındık içi bütün çeşitleri çalışıyoruz.

 

Ay çekirdeğinin son durumu hakkında görüşleriniz nelerdir?

Mevsim itibari ile Ay çekirdeğinde rekoltenin fazla olmasını bekliyoruz. Tabi ki bu tür ürünlerde son iki ay çok önemli. Hektoride oranı ve iç doldurma oranı bakımından son iki ay önem arz etmektedir. Ürün çuvala girmeden belli olmaz. Ekim alanları her geçen gün genişliyor.

 

Kabak çekirdeğinde fiyat beklentiniz nedir?

Kabak çekirdeğinde 3 yıldır oturmuş bir fiyat sistemi var. 8 ile 10 TL arası natürel ürün satılmaktadır.

 

Ürün dalgalanmaları kabak çekirdeği ürününde çok fazla olmuyor galiba. Bu konu hakkına görüşleriniz nelerdir?

Son 3 yıldır fiyat dalgalanmaları kabak çekirdeği ürününde görülmüyor. Ülkenin her tarafında ekim alanları genişlediği için arz ve talebi ürün karşılar vaziyettedir.

 

Ay çekirdeğinde ki fiyat değişimleri hakkında görüşleriniz nelerdir?

Ay çekirdeğinin ekim alanlarının ekim alanları ve talep durumu kabak çekirdeğinden çok farklı. Farklı olması münasebeti ile ihracata dayalı bir ürün oldu. Her ne kadar kabak çekirdeği ihracata gönderilse de ay çekirdeği daha fazla. Bunun sonucunda komşular ile olan ihracatta yaşanılan sıkıntılardan dolayı fiyatlarda bir geri tepme oldu.

Gelecekte düşündüğünüz projeleriniz var mı?

Biz genelde kabak çekirdeği üzerine çalışan bir firma olduğumuz için makine parkurumuzu yenilemeden olmaz. Teknolojiye ayak uydurmak gerekir. Ayak uydurmazdan hiçbir yerde bir başarı elde edemezsiniz. İhracata ürün veren

Bir firma olarak da ister istemez makine parkurunu genişletmek zorundasın. O makine parkurunda ürettiğin ürünler müşterilerin arzu ettiği derece olması gerekir. Bunun için de 2016’de yeni bir inşaat yerimiz  orada bir tesis kurmayı düşünüyoruz.

 

Türkiye’de kuruyemiş sektörü sizde arzu edilen yerde mi? Bu konu hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

Kuruyemiş sektörü dünyada en fazla kuruyemişin üretildiği ülke Türkiye’dir. Firmalarımız daha kaliteli ürün yapsalar geleceğe yönelik ümitlerimiz daha büyük olabilir. Hem çiftçinin hem tüccarın hem de ülkenin kazanması açısından daha iyi olabilir. Şimdi burada sıkıntılar şundan kaynaklanıyor: Fiyat dalgalanmaları ve kalitesi farklı olduğundan dolayı komşulardan ve ihracattan sıkıntı doğuyor. İç piyasada ki dalgalanmalar da sıkıntı yaratabiliyor.

 

Son olarak Rekolte Dergimiz hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

Derginiz Türkiye genelinde ve yurt dışındaki tirajından dolayı hedefine ulaşmış görünüyor. Kazancınızın yüzde 70’i reklamdır. Reklamsız bir firmanın ayakta kalma şansı yoktur. Toplumu bilgilendirmek açısından birbirlerine ürün tedarik edecek firmalar için Rekolte Dergisi bizim gibi esnaflara çok fayda sağlıyor. Yapanlara teşekkür etmekten başka çaremiz yoktur.


Create AccountLog In Your Account