Sn. Ali ERKOL ile Röportaj

Konya’da 22 senedir bakliyat işi ile uğraşan Ali Bey, bizlere sektörün durumu ve firma yapısı hakkında bilgiler verdi.

07/21/2015
Okunma: 4154

SN.ALİ ERKOL İLE RÖPORTAJ

 Konya’da faaliyetlerini sürdüren Bekiroğlu Bakliyat firmasının yetkilisi Ali Erkol bu sayımıza konuk oluyor. Konya’da 22 senedir bakliyat işi ile uğraşan Ali Bey, bizlere sektörün durumu ve firma yapısı hakkında bilgiler verdi.

Öncelikle bizlere kendinizden bahsedebilir misiniz?

1956 doğumluyum. Konya’da ikamet ediyorum. Bakliyat üzerine çalışıyorum. Akyürek Kardeşlerle birlikte 4. Tesisimi kuruyorum.

Kaç yıldır bu işle uğraşıyorsunuz?

22,5 senedir bakliyat işiyle uğraşıyorum. Bu benim baba mesleğim.

Hangi ürünleri çalışıyorsunuz?

Ağırlıklı olarak fasulye, nohut ve mercimek ürünlerini çalışıyoruz. Çalıştığımız ürünlerin yüzde 60’ını fasulye oluşturuyor.

Fasulye’nin son durumu nedir?

Konya bölgesi bildiğiniz üzere bakliyat ve buğday konusunda Türkiye’yi besleyen bir şehir.  Bu sene ekim var. Fiyatlarda bir dalgalanma olmasına rağmen ekim olduğu için iş yapabiliyoruz. Ekim olmazsa dışarıdan ürün alan firmalardan biz ürün alıyoruz. Yerli mal ne kadar çoksa biz o kadar  para kazanıyoruz.

Fiyatlar normal seviyelerinde mi?

Evet. Zaten fiyatlar yükselirse bizim bakliyat satışımız düşüyor. Milletin alım gücü düşüyor. 10 kg. alacak olan 2kg alıyor. Bizim alışımız 3 TL. 3,4-3,6 yoğunluğu ile satarsak bizler, aldığımız firmalar, paketçiler son olarak da tüketiciler kazanıyor. 2014 yılında fiyatlarda bir gerileme oldu. Bu köylüyü de tedirgin etti. Bazı üreticiler elindeki ürünü sakladı. Bunun sebebi fiyatların yükselmesini beklemesi. Köylünün elinde şu an ürün var. Geçen seneki fiyatları yakalayacağım hayaliyle bekliyor. Fiyatlar normal seviyesinde olursa herkes para kazanıyor.

Gelecek sezon için beklentileriniz nelerdir?

Bakliyat konusunda ekim olacağını öngörüyorum. Bunun nedeni yağmurların erken yapması ve pancar mahsulünü ekmeden fasulye, kabak veya ay çekirdeği ekecek. Bu üçünden birini tercih edecek. Söylediklerim Konya için geçerli.  Üreticiler yağmur yağdığı zaman pancarları tarladan zor sökecek.

Bu ekimler toprağı yormuyor mu ?

Ay çekirdeği toprağı çok yoruyor. Fakat fasulye kadar toprağa iyi gelen başka bir ürün yok. Ekiminden toplanması arası 3-3,5 ay. Hem toprak yorulmuyor.Hem de gübre atıldığı için gübre dinleniyor besin değerleri toprakta kalıyor. Bizde bir söz vardır: “Saatin bozulursa çiftçiye yatır” diye. Çiftçi bunu deneme yanılma yoluyla çok iyi tahlil edilmiş.Çiftçi 2500 metrekareye fasulye yerine ektiği buğdaydan 2.5 ton verim alıyor. Bir daha buğday ekerse yanı yere verim 1.5 tona düşüyor. Fasulye ekerse tarla dinleniyor.

Bakliyatın diğer ürünlerinde durum nedir?

Mercimek Konya’da kayboldu. Çiftçi mercimek ekmiyor artık. Çok istikrarsız bir durum var. Dışarıdan getiriyorlar. Gelen ürünün fiyatı düşük, yerli malın fiyatı yüksek oluyor. Sıcak-soğuk dengesizliği yüzünden milim uygun olmuyor. Onun yerine buğday ekiyorlar. Nohutta da milim yok. Adam dışarıdan 900 TL’ye nohut getirmiş. Konya’da makarnalık sert buğday 1060 TL. Nohudun el işçiliği çok yüksek. Ekimde, dikimde, mahsulü kaldırmada sıkıntı var. Bunun için insanlar Rusya’dan getirdiği 900 TL’lik buğdayı satıyor.  

Bunun önüne nasıl geçilebilir?

Devletin bu konuda bir şeyler yapabilir. Önceden fasulyeye destek 100TL civarındaydı. Bu sene 200TL verdi. Tüm tarım ürünlerine devletimiz desteğini veriyor. Desteklerin yükselmesi lazım. İnsanları ürün ekmeye cezp etmesi lazım. Fasulye, nohut ve mercimeğe 200TL destek verdi devletimiz. Ben bu desteği yetersiz görüyorum. Minimum250-300 TL olacak ki kaçağı önleyebilesin. Bu destekler de gerçek ekim yapan tarlasını işleyene yapılsın.

Bu sene çiftçi kazandı mı?

Çiftçimiz kazanıyor. Hangi çiftçi kazanmıyor? Tohumu, gübreyi, mazotu veresiye alıyor. Ekiyor sonra da Allah verir diyor. Arazine bakacaksın. İlgileneceksin. İstikrarlı çalışan çiftçilerimizin hepsi para kazanıyor.

Önümüzdeki dönem şirketiniz ile ilgili planlarınız nelerdir?

Benim ufkum geniş. Allahtan da çok istiyorum. Bizim işimizde çok aşırı kar marjı yok. Küçük paralar kazanıyoruz. Tonajımız 2500-3000 tın civarında. Ben bu kadar ürün satarken 10.000 ton ürünü satacağımın hayalini kuruyorum. Akyürek Technology’den bu sebeple 4. Tesisimi kuruyorum.


Create AccountLog In Your Account