Sn. Ahmet KAYHAN ile Röportaj

Firma yapısından ve Konya’daki ürünlerin son durumlarından bahseden Ahmet bey, yeni bir tesis ile firmasını güçlendirmeye hazırlandırıyor.

07/21/2015
Okunma: 3565

AHMET KAYHAN İLE RÖPORTAJ

 

Konya’da faaliyetlerini sürdüren Kayhan Tarım’ın yetkilisi Ahmet Kayhan bu sayımızın konuklarından. Firma yapısından ve Konya’daki ürünlerin son durumlarından bahseden Ahmet bey, yeni bir tesis ile firmasını güçlendirmeye hazırlandırıyor.

 

Öncelikle bizlere kendinizden bahsedebilir misiniz?

1963 Konya doğumluyum. Bakliyat işi ile uğraşmaktayım.  Bir nohut bir de fasulye tesisimiz var. Mesleğimiz babadan oğla geçiyor. Muhasebecimiz 45 yıldır bizimle çalışıyor. Geçmişi sağlam köklü bir firmayız. Babamız hazır bakliyatı alıp satıyordu. Biz köylüden alıp eliyoruz, bölüyoruz, ayıklayıp satıyoruz.

Ağırlıklı olarak hangi ürünleri çalışıyorsunuz?

Ağırlıklı olarak fasulye, nohut, yeşil ve kırmızı mercimek ürünlerini çalışıyoruz.

Mercimek ürünü değerlendirecek olursak bu sezon sizce değer kazandı mı?

Yeşil mercimek ürününde çok sıkıntı yaşadık. Ben her sene 150-200 ton yeşil mercimek yapardım.Bu sene 1300 kilo yaptım.

Neden bu kadar düştü?

Bizim Konya yöresinde hemen hemen 7-8 senedir pek yağış olmuyor. Mercimek nohut gibi ürünler kıraç yerlerde yetişir. Kanada’dan bir hayli mercimek gelmeye devam ediyor. Köylü bunu 10 liraya mal ettiyse biz 6-7 liraya alıyorduk.  Köylü 3-5 sene üst üste ekip zarar edince, ekmeyi bıraktılar. Bizim yöremizdeki mercimeklerin tamamı organiktir. Gübre görmeyip doğal, susuz yetişiyor. Bu mercimeği bizden Almanya istedi. Gaziantep’ten bir firmada Türkiye’deki mercimeğin % 70’ini toplayıp Almanya’ya gönderdi.

Türk tüketicisi tercih ediyor mu?

Ediyor fakat mercimek bulunmuyor. Ben müşterilerime 10 lira yerli 8 lira ithal ürün var desem 10 lira yerli mercimeği tercih ediyorlar. İthal mercimeği markette kullanılan paket ürünlerde tercih ediliyor.

Şu anda Konya ‘da hangi ürünlerin ekimi yapılıyor?

Bizim bölgemizde ağırlık şu anda yemlik mısırda. Mısırda rekolte bu sene çok fazla. Buna rağmen ekim yapılacak. Tarlalarımızda şu an mısır var. Yağışlar erken geldiği için ürünü kaldıramadılar.Şeker pancarı bizim bölgemizde çok ağırlıklı. Avrupa’da bu konuda birinci olabiliriz.

Önümüzdeki dönem hedefleriniz nelerdir?

Öncelikle Akyürek Technology’den 3. Tesisimizi kurmak istiyoruz.  Yüzde 20 büyüme hedefimiz var. İnşallah bu sene içinde onu gerçekleştirebiliriz. İşimizden memnunuz.


Create AccountLog In Your Account