SN. HAŞİM ÜNAL İLE RÖPORTAJ

Konya’da faaliyet gösteren Biyonik Tarım, tohum sektörüne yeni adım atmasına rağmen elde ettiği başarı ile adından söz ettiriyor. Firmanın Genel Müdürü Sn. Haşim Ünal dergimize konuk olup firma gelişimi ve sektör hakkında bilgi verdi.

01/21/2016
Okunma: 3585

SN.HAŞİM ÜNAL İLE RÖPORTAJ

Konya’da faaliyet gösteren Biyonik Tarım, tohum sektörüne yeni adım atmasına rağmen elde ettiği başarı ile adından söz ettiriyor. Firmanın Genel Müdürü Sn. Haşim Ünal dergimize konuk olup firma gelişimi ve sektör hakkında bilgi verdi.

Öncelikle bizlere firmanızdan bahsedebilir misiniz?

Biyonik Tarım ’da Genel Müdür olarak görev yapmaktayım. İsmim Haşim Ünal. Tohum işi ile uğraşıyoruz. Bu sektöre yeni başladık. Fabrikamızı tam kapasite kurduk ve faaliyete geçirdik.

Hangi ürünler üzerine çalışıyorsunuz?

Buğday, arpa, kabak, fasulye gibi ürünler üzerine çalışıyoruz.

Buğday ve Arpanın piyasadaki son durumu hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Şu anda piyasada bir sıkıntı yok. Biz Biyonik Tarım olarak piyasada yeni olmamıza rağmen başarı sağladık. Bu seneki üretimiz 700 ton civarındaydı. Seneye 6-7 bin ton civarında üretim yapmayı planlıyoruz.

Bu sene rekolte durumu hakkında neler söyleyeceksiniz?

Rekoltelerde biraz düşüş var. Son yağışlar bunu etkiledi. Ziraat çiler ile çalışanların proteini yüksekti. Eski düzen çalışanların düşüktü.

Firmanızın bu sektördeki hedefleri nelerdir?

Bizler sıfırdan başladık. Hedeflerimiz büyük. İnşallah güzel işler başaracağımızı düşünüyorum.

Yurt dışına açılmayı düşünüyor musunuz?

Hollanda, Rusya ve Ukrayna’da çalışmalarımız var. Hollanda’ya yaprak gübresi veriyoruz. İleriki dönemlerde buğday, arpa gibi ürünleri ihraç etmeyi hedefliyoruz.

Avrupa’daki ülkeler hangi tohumları tercih ediyorlar?

Mesela Romanya, Almanya, Bulgaristan gibi ülkelerde bizim iklimimiz tutuyor. O bölgelere yönelik tohum çalışmalarımız sürecektir.

Ürünleri nereden alıyorsunuz?

Sertifikalı tohum alıp, anlaşmalı olduğumuz çiftçilere ektirip, hasat yaptırıyoruz.

Türkiye’deki zahirecilik sektöründeki istikrar hakkında neler söyleyeceksiniz?

Bence bu istikrarın sebepleri çalışmak, piyasaya uymak, fazla mal üretmeyip kaliteli ürün üretmek. Mesela burada adamın 200 dönüm arazisi var 500 dönüm ekim yapıyor. Bundan verim alamaz.100 dönüm ekerse fazlası ile verim alabilir. Fiyatlarda fazla oynama görünmüyor. Geçen sene 700 liraya da buğday satıldı 900 liraya da buğday satıldı. Biri teknik çalıştı biri kendi kafasına göre çalıştı. Çiftçi, teknik çalışması lazım.

 


Create AccountLog In Your Account